Udělej něco pro sebe – odměna, nebo trest?

 „Ono je to sice pěkné, dělat věci pro sebe, ale když jste vytížená pracující matka, která se celý den nezastaví, ve volném čase vám nezbývá než dohánět resty a uklízet, a vůbec, musím jít něco dělat…“

Ne, čtenářům nedokonalého blogu nemohu lhát. Jsem od malička odporně činorodá, ale nebaví mě dělat takové ty „věci pro sebe“. Už jako dítě jsem nejradši šila šatičky pro panenky a hrála si na to, že jdou do práce. Od puberty se neustále zaměstnávám brigádami, sportem (který jsem dělala závodně a měla v něm cíl, ne jen tak pro radost, to by přece nemělo cenu), prací, dětmi, vším.

Dělat věci „pro sebe“ mě prostě nebaví. V pěnové koupeli se nudím, na masáži bych stejně myslela na nedodělanou práci, veškerá kosmetická péče je nuda a nutné zlo. Miluji ten pocit, když je pondělí ráno a já mám před sebou pár hodin práce. Těším se, až se mé starší dítě vrátí ze školky, protože jedním dítětem nejsem zdaleka tak vytížená a zbývá mi i čas pro sebe (fuj).

Ale abych nevypadala jako takový suchar, jsou věci, které mě baví dělat a odpočinu si u nich. Takže je vlastně dělám pro sebe, ne? A ty věci jsou:

 • chodit pařit (jestli se tomu tak ještě říká). Prostě ráda zajdu večer do hospody s přáteli. Nejvíc mě baví seznámit se s cizími opilými lidmi. To se pak cítím jako šarmantní a společenská žena, se kterou se chce každý skamarádit. Ráno se cítím jako idiot, ale ten večer stojí za to.
 • organizovat věci. Není nad to, udělat si nový systém v příborovém šuplíku, nebo přesypat všechny kuchyňské ingredience do sklenic a vyklidit jim samostatné místo :-)
 • nakupování oblečení. To snad ani nepotřebuje komentář :-)
 • sledování sitcomů. Oh yeah :-)
 • cvičení. Rebel ve mně se bouří, ale musím říct, že některé cvičení mě prostě baví. Až se tomu sama divím :-)
 • zahrada, kutilství a jakékoliv vyrábění čehokoliv, dokonce i přesto, že v tom nejsem nejen dokonalá, ale často ani průměrně dobrá :-)

Naopak jiné věci, které ostatní dělají pro sebe jsou pro mě nepříjemná povinnost, která mi bere drahocenný pracovní čas.

 • koupel ve vaně
 • masáž, kosmetika, kadeřník a jiná péče o sebe. To je pro mě povinnost, ne zábava. V mém věku už nemohu po lidech chtít, aby se dívali na neopečovanou verzi mé osoby, bylo by to příliš kruté.
 • sledování filmů. To rozhodnutí, zda něčemu věnuji hodinu a půl svého času je fakt těžké! Doma u filmu můžu aspoň něco dělat rukama, ale v kině na blbém filmu si vždy vyčítám, že tento drahocenný čas jsem mohla věnovat sledování sitcomů na svém notebooku a v druhém okně jsem si mohla prohlížet kabelky na e bayi.
 • nakupování bot. Vysvětluji zde :-)

 

 

 

Newsletter

Líbil se vám tento nedokonalý článek? Přihlaste se k newsletteru.

2 komentáře u “Udělej něco pro sebe – odměna, nebo trest?

 1. Něco podobného mám taky(až na ten čas u kosmetičky, nebo kadeřnice, to si líbit nechám) a trochu mi to komplikuje víkendy, protože zatímco já mám celkem klidnou práci, přítel má naopak pěkný stres. Takže každý si od víkendu slibujeme něco jiného. Já ho chci strávit dejme tomu takto:

  Sobota:
  dopoledne:úklid
  odpoledne:výlet(stačí třeba pěkná procházka, houbaření…)
  večer:odpočinek

  Neděle:
  dopoledne: výlet
  odpoledne:výlet
  večer:odpočinek.

  Přítel to má o dost jednodušší- sobota, neděle: odpočinek.

  A teď jak to skloubit :)
  To chce vždycky velkou dávku diplomacie!

 2. Jsem na tom podobně. Maje také dvě malé děti, tak že volný čas má pro mě obrovskou cenu. Dokonce je mi ho líto spotřebovat i na ty sitkomy. Někdy, když děti usnou večer pěkně brzy, začnu šílet, co budu dělat. A nakonec stejně skončím u úklidu a kousku knížky nebo novin a ničemu světobornému se nevěnuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *