Plyšový medvídek

Minule jsem skončila v nejnapínavějším, což jsem v dětství nesnášela. Tak se jdu pustit do druhé části vyprávění. Co bylo dál.

Ruku na srdce. Kdo z nás si nikdy nepředstavil tuto situaci:

Přichází lékař s pohřebním výrazem a říká: „Mám pro vás špatnou zprávu. Máte rakovinu a vypadá to špatně.“

Jaké to je? Abyste se nebáli, hned na začátek vám řeknu, že to není tak strašné, jak si člověk představuje.

Nejdříve vás uloží do postele, dají kapačku a přikryjí peřinou. Což má svůj důvod. Poprvé v životě jsem zažila, že podlomit kolena se vám mohou i vleže.

Na doktorovi, který mi tuto zprávu přišel říct, bylo vidět, že zřejmě prohrál „kámen nůžky papír“ s kolegy a padla na něj nemilá povinnost sdělit mi diagnózu. A nemá z toho zrovna radost. Cítila jsem, jak mě v duchu prosí, abych mu tuto nepříjemnost příliš neprodlužovala a nekomplikovala. A mé zbabělé a ovčí já mu chtělo vyhovět. Jenže, kromě ovečky máme v sobě všichni i divokého hřebce. A ten najednou zahrabal kopyty do vzduchu.

Nechci se vytahovat, ale mám nejen první, ale i druhé a třetí myšlenky, jako Tonička Bolavá. 

Zatímco moje první myšlenky se zmohly pouze na sprosté nadávky, sice nekoordinované, ale za to nahlas (dost to pomohlo), druhé myšlenky už vypočítávaly slavných pět stádií před smrtí a identifikovaly negaci a agresi v mé reakci. A třetí myšlenky, které většinou jen kontrolují, co si první a druhé myšlenky myslí a starají se o to, abych za každých okolností zachovala dekórum, náhle spustily:

„Celý život bereš ohledy na všechny okolo. Snažíš se svou existencí nikomu neublížit, potlačovat své pocity, aby se kvůli Tobě někdo necítil trapně, klást emoční pohodu ostatních před svou vlastní. S tím je teď konec. Jestli máš umřít, tak se vší parádou. Doktor se možná bude chvíli cítit trapně a bezmocně, ale on to přežije. Ty možná ne. Tak jedem!“

A najednou jsem tu byla já, v kovbojském, v sedle a s kolty proklatě nízko. S ironickým úsměvem jsem se podívala šerifovi  do očí a pronesla: „Ok. Let’s see what happens. But I will not come quietly, you can be sure of that.“ 

Rozbušilo se mi srdce. Teď, teď když mám umřít, mi začal konečně život.

„Pane doktore, dnes večer jsem měla jít na rande. Mám kvůli tomu na sobě červené krajkové kalhotky.“

„Ehm… Co nejdříve vám řekneme termín operace.“

„A co vy, chodíte teď s někým? Nechcete si se mnou večer dát tady na pokoji rande? Zvu vás na trojúhelník taveňáku s chlebem.“

„Ehm… Sestřičko!“

Přišla sestřička – anděl.

„Tak co, už vám to řekli? Tak to už Vám můžu dát něco na uklidnění, jestli souhlasíte.“

„Dejte mi všechno co máte a k tomu basu vína a karton cigaret.“

A co vlastně to dnešní rande? Taková výmluva se mi už nenaskytne :-). Takže píšu SMS: „Promiň, dnes to musím zrušit, našli mi nádor na mozku.“

Chci se smát, chci dělat věci, které jsem se dělat bála, chci všem na světě říct, jak je život krásný. A je mi strašně líto, že jsem ztratila třeba jen jednu minutu života tím, že jsem si nepřipadala dost dobrá, dost hubená, dost dokonalá. Jsem svobodná. Teď konečně jsem svobodná.

„Vy pláčete? Neplačte. I ty nejhorší svině nádory se dají přežít.“  Sestřička – anděl opět přišla, nenesla ani víno, ani cigarety, ale vzala mě za ruku. Nikdy jsem jí neřekla, jak moc jsem jí za tuhle větu dodnes vděčná. Jen jsem kývla hlavou a něco zamumlala. To nejhorší, to úplně nejhorší totiž nakukuje přes rameno a nedá se na to ani pomyslet, natož o tom promluvit.

To přijde až později. Dokážu to, ale až později. Až se budou řešit praktické věci. Teď je to příliš těžké. Zase koukám do mobilu. Nekoukej se tam, nekoukej na ty fotky.

Moje děti. Moji nejmilovanější kluci. Moji miláčkové, kterým jsem chtěla dát to nejlepší ze sebe a ze života, jak ho znám. Moje děti zažijí to nejhorší, co se může dítěti stát. Umře jim maminka.

Ty nejhorší chvíle života člověk nenese sám. Někde hluboko v nás máme netušené zdroje útěchy (já věřím, že je to Bůh). Najednou přišel klid. Jako bych ležela v náruči obřího plyšového medvěda. Jsou věci, které jsou příliš velké. Snažila jsem se žít co nejlíp, teď už to není na mně. „I nejhorší svině se dají přežít.“ Usmála jsem se na sestřičku. Ptala se mě, jestli chci někoho zavolat, třeba kněze. Chtěla jsem. Moc jsem chtěla. Ale řekla jsem ne. Stejně jako když jsem byla malá a dělala jsem, že mě rozbité koleno vůbec nebolí. Nechtěla jsem vypadat jako srab. Před kým? A proč? Nevím. Ale útěchou mi bylo, že i s nemocí jsem pořád stejná. Jsem to já.

Znovu beru do ruky mobil. Ne, já nepůjdu potichu a poslušně, jako ovce na porážku. Nejdřív napíšu Jemu. A kdo je ten tajemný On? No chlap, do kterého jsem byla zabouchnutá přece :-). Že jsem se o něm předtím nezmínila? No, já jsem to předtím tak úplně nevěděla. Nehrnula jsem se do vztahu, spíš jsem testovala pole. Dokonce ani to rande, na které jsem měla jít, nebylo s ním. Ale v tu chvíli najednou ze všech těch jmen a obličejů, z té změti známých, kamarádů a potenciálních zájemců se vynoří ten jeden. Najednou prostě víte.

Co v takové chvíli napsat? Napsala jsem pravdu. Že se bojím. A pak nějakou srandu, ironii a spoustu jemných a méně jemných narážek. Psali jsme si jako Bridget Jones a Daniel Cleaver. :-) Až na to, že On zachovával dekórum a nenechal se strhnout k žádnému flirtování. Zas jsem se smála a pak usnula.

Druhý den ráno jsem se probudila a vedle mé postele seděla na židli moje maminka a v ruce měla krásný hrneček a v něm velké černé espresso. Takové, jaké mám nejradši. Všechno bylo zase v pořádku. Pořád ještě jsem člověk, který může pít espresso z hezkého hrnku. Zase jsem byla s maminkou, pily jsme kávu a bylo nám spolu dobře. Moje zlatá maminka. A táta. Pro rodiče je tohle nejhorší. Teď, když mám sama děti, tomu rozumím.

Život jde dál, zatím. Čeká mě operace a spousta věcí. Ale patřím pořád mezi živé, rovnocenné lidi. A proč bych neměla, říkáte si? Také bych si neuměla představit, jak taková diagnóza a jedna noc strávená v nemocnici, dokážou člověka izolovat.

Na víkend mě pustili domů. Byla jsem celou dobu obklopena svými nejbližšími lidmi. Už jsem se dokázala na děti podívat, aniž by se mi řinuly nekontrolovatelně slzy z očí. Byl to krásný a šťastný víkend. Šťastný a smutný zároveň. To jde, fakt.

Byla jsem svobodná a šťastná. Konečně jsem plně přijala sama sebe. Spoustu lidí, které jsem dávno měla poslat do prdele, jsem poslala do prdele. Chlapovi, do kterého jsem byla zamilovaná, jsem vyznala lásku ( jak to dopadlo? skončili jsme spolu? počkejte si na další článek :-) ). Všechny kolem sebe jsem se snažila rozesmát, vyvést z rovnováhy, pobavit. Každou vteřinu jsem si chtěla užít. Banální věci, jako převoz na rentgen výtahem s postarším sanitářem, se najednou změniy v dobrodružství a zábavu. Každý mě zajímal, každý měl své kouzlo a svůj příběh. Paní uklízečka. Sestřičky. Všichni.

Zjistila jsem, jak moc mám ráda kamarádku, se kterou se skoro nevídáme ( jo, Tebe, Ivanko). A že můj dlouhodobý parťák a kamarád, kterého už delší dobu zaměstnávám, je jediný, kterého jsem poprosila o návštěvu. Chtěla jsem návštěvy pouze od rodiny a ukázalo se, že i on je rodina.

No a pak bylo po operaci. Doktoři se smáli, rodiče se smáli a děti byly nadšené, že mám zvedací postel. Léčba v podstatě teprve začínala a tehdy jsem netušila, jak bude náročná, ale první a nejhorší obavy byly zažehnány. Aspoň na chvíli.

Celou tu dobu, co se tento šílený kolotoč točil, jsem si říkala, že pokud to zázrakem přežiju, nesmím zapomenout na tu transformaci, která se mi stala. Nesmím zapomenout, že jsem se nebála smrti, že smrt není tak strašná, jak vypadá. Že se mi prostě jen strašně moc nechtělo odejít od mých drahých. Že mě neovládal strach, ale cítila jsem lítost a smutek. Že ty pocity byly úlevné a očistné. Říkala jsem si, že se mi s tím bude lépe žít.

Jenže v životě takové zkratky nefungují. Aspoň mně tedy ne. Po roce jsem to zase já, úplně stejná, nedokonalá :-). Beru to tak, že to, co jsem prožila byl takový plyšový medvídek, kterého mi půjčili na dobu, kdy budu prožívat ty nejtěžší chvíle. A pak přišel čas medvídka vrátit.

Ale mám své vzpomínky. Vím, že až bude jednou třeba, tak toho hypotetického plyšáka zase dostanu. Nebudu na to sama. Nikdo z nás na to nebude sám. Aspoň já tomu pevně věřím.

 

Newsletter

Líbil se vám tento nedokonalý článek? Přihlaste se k newsletteru.

22 komentářů u “Plyšový medvídek

  • Ty jsi lichotnice <3 Na knížku si zatím nevěřím, ale kdo ví? Díky za milý komentář a pejskům zdar :-)

   • ty si nevěříš na knížku? stejnej model, jako sis nevěřila na blog? máš to zapotřebí? moc ráda ti udělám redakci, ale napiš ji, prosím. možná ani sama netušíš, pro kolik lidí jsi životní inspirací.

 1. Velmi silné, lidské a působivé. Napsáno je to tak, že to vtáhne do pocitů i člověka, který za sebou tu zkušenost nemá. Ale zároveň je v tom spousta síly a optimismu, který je – jak známo – léčivý. Zvládnete to! určitě!! A děkuji Vám za to, že jste. Olga

  • Olgo děkuji Vám. A jak víte, Vy jste mi do života přinesla nejmilejší a nejúčinnější zaháněč smutku- pejska Aronka :-)

   • Já Vám nikdy nepřestanu být vděčná za to, že jste s Vilémem, dětmi (a psicí i kočkou) tomu malému psímu sirotkovi dali krásný šťastný domov :-)

 2. Úžasné. Jste velmi silná žena a víte co? Už vím, že se nemusím ničeho bát. Kdyby něco, vzpomenu si na Vás a na velkého plyšového medvěda. A bude mi fajn. Díky.

 3. Milá „Nedokonalá“, dnes jsem od posledního článku zhltla pozpátku všechny na Vašem blogu. Obdivuji Vaši sebeironii, poprvé čtu něco, s čím se můžu opravdu ztotožnit. Je to totiž všechno pravda pravdoucí. Navíc tady při prokrastinaci (vlastně flákání, ať to říkám na rovinu) roním slzy a taky se děsně směju.
  Držím Vám palce, ať tu obrovskou překážku a výzvu překonáte, já Vám věřím, že to zvládnete!

  • Jé, děkuji! Jste moc milá. Já mám zase radost, kdykoliv mi někdo napíše, že má stejné pocity :-). Vlastně proto jsem na toto téma začala psát. Posílám pusu :-)

 4. Velmi inspirující. Jsem ráda, že jsem si k Vašemu článku našla virtuální cestu, přes zcela překvapivý zdroj. Přeji všechno dobré.

 5. Přiznám se, že jsem si pobrečela. Je to rok, co nám zemřela ve 42 letech dlouholetá známá. V listopadu jí bylo špatně, v prosinci jí řekli, že to není dobrý, v lednu jak moc špatný to je, v únoru zemřela.
  Měla dvě děti. Někdy si myslím, že odešla tak rychle, protože nevěřila, že to zvládne. Přišlo mi, že to prostě vzdala po větě „máte rakovinu“. Možná je to blbost, možná, že si ale kidi vírou a chutí do života opravdu dokážou trochu pomoct a to svinstvo porazit.
  Moc vám držím palce. Jste statečná, držte se!

  • Víte, já na tohle moc nevěřím. Nemyslím, že to, že jsem zatím naživu, je moje zásluha. Potkala jsem pár mladých lidí se stejnou diagnózou, kteří nic nevzdali a měli velké odhodlání a stejně byli za dva měsíce mrtví. Moje jediné štěstí bylo, že můj nádor šel operovat.
   Je v módě říkat, že někdo „vyhrál“ nad rakovinou, ale ve skutečnosti, každá rakovina je jiná a já osobně vůbec nemám pocit, že jsem jakkoliv bojovala. Líbí se mi, jak o tom napsal Michal Kašpárek tady:
   http://www.penize.cz/zdravotnictvi/314151-rakovina-neni-projekt-rakovina-je-nemoc

 6. Báro, dvakrát jsem Vás potkala na chodbě v Motole. Vy jste končila ozařování a já čekala na mého přítele, který právě začínal s ozařováním se stejnou diagnozou, jakou máte vy. Seděla jste na lavičce s čepicí na hlavě opřená o rameno nějaké ženy. V očích jste měla slzy a nebylo Vám dobře. Nemohla jsem z Vás spustit oči. Byla jste tak křehká, zranitelná … přesto z Vás vyzařovalo ohromné charisma, síla a ještě něco na víc. Říkala jsem si, tak mladá, proč? Bůh ví, jestli má děti a když tak určitě malé. Tohle přeci není spravedlivé. Přesto jsem měla pocit, že jestli tuto diagnozu někdo z přítomných přežije, budete to vy. Vůbec jsem netušila, kdo jste, ale moc jsem si přála Vás znovu potkat, vidět, zahlédnout. Za krátkou bodu na mně na internetu vykoukl Váš rozhovor a rakovině, rozvodu….popravdě řečeno vlastně ani moc nevím, o čem ten článek nebo rozhovor byl, protože mně fascinovalo, že jsem si Vás našla, nebo spíš, že jste mi byla najita.
  Našla jsem si Vás na FB a od té doby v tichosti čtu všechny Vaše příspěvky. Máte velké krásné srdce, laskavost a ohromný dar, který z Vás vyzařuje. Moc přeji Vám i mému příteli, aby z vašich hlav zmizelo všechno, co tam přirozeně nepatří. Přeji si, abychom jednou se svým přítelem společně mohli koukat na vaše fotky a říkat si, .. vidíš, taková to byla krásná ženská a dnes je z ní už taky taková bába. A pevně věřím, že to tak bude.

  • Díky za komentář Jindřiško :-) Ten den si pamatuju velmi dobře, čekala jsem skoro 3 hodiny po ozařování, až mě vezme doktorka na pětiminutovou prohlídku. Bylo mi strašně zle a nemohla jsem se už udržet na židli slabostí. Byla jsem tam s maminkou.
   Ale byly i dny, kdy jsme se na sebe s pacienty usmívali, občas i nesměle pokecali a dodávali si odvahu. Takže na ozařovnu mám hezké vzpomínky.
   Ale jak se blížil konec, mozek už byl strašně unavený z toho záření a snášela jsem to dost blbě. Jak to měl Váš přítel?
   Moc mu držím palce, a posílám Vám i jemu moudrá slova té sestřičky tehdy: I svině se dají přežít :-)
   Posílám virtuální objetí a pusu. <3

   • Děkuji Vám, Báro. Můj přítel zvládal radio-chemoterapii docela dobře. Občas mu bývalo trochu nevolno, ale po cole s ledem a po prášku na blinkání bylo fajn. Větší únava se taky dostavila, ale přítel byl vždycky gaučový povaleč :-) , takže já na něm změnu skoro ani nepoznala :-).
    Máte pravdu, člověk jakoby v té čekárně zdomácněl :-). Znala jsem příběhy skoro všech, kteří tam tehdy čekali na ozařování.
    Z pozice blízké, milující osoby někoho, kdo je v ohrožení života jsem měla takový zvláštní pocit bezpečí. Ted se něco děje,..ted se nemůže nic stát. Z prvotního šoku jsem stále ještě byla plná adrenalinu. Oba jsme věřili, že tady se stane ten zázrak …. to dáme a bude klid. Zázrak se nekonal a do klidu jsme se museli dát později sami :-) Při té hrůze, pro nás, to byla doba plná naděje,…takže vlastně velmi krásná.
    Báro, oba Vám děkujeme za Vaše palečky i moudrá slova sestřičky. Také posíláme objetí a zcela neskromně Vám přejeme …. rozdávejte úsměvy a radost kolem sebe ještě alespoň 70 let.?. :-) A prosím……pište…pište…pište, protože se moc krásně čtete…:-)

 7. Baru, to se tak hezky čte ! Taky se přimlouvám za knížku ;-)
  Jsi pro mě taková facebooková Radůza :-), tvoje statusy a teď i tenhle blog mi mluví z duše stejně jako její písničky…Jsem tak ráda, že jsem na tebe před tím rokem a kousek náhodou narazila (ale to se asi opakuju :-) )
  Vždycky, když někdo nadává na ty internety, facebooky :-) apod., tak si řeknu : náhodou to není až takový zlo, díky nim znám (i když jen virtuálně) lidi jako Bára, Krkavčí matka, Zibura, Vrobel….a ti můj život obohacují.
  Moc děkuju za to, že jdeš s kůží na trh, já bych na to asi neměla (neustála bych ty nadávající frustráty :-) ) a přeji , ať se ve všem daří ♥

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *